Home arrow blog arrow و این بار یک نامسابقه دیگر
Sunday, 12 July 2020
و این بار یک نامسابقه دیگر PDF Print E-mail

Written by faraz, on 03-12-2011 07:39

Views : 5094    

Favoured : 970

Published in : post, Daily Post


این برج هزاره هم در کل داستانی شده واسه تهران پروژه ای که حدود 20 سال داره ساخته میشه و هنوز تموم نشده ، از اشتباه در طراحی سازه  بخاطر مشکلات مکانیک خاک که پروژه رو چند وقت مسکوت کرد تا هر سال یه طبقه اضافه کردن به ارتفاش که مثل اینکه یه کم دیگه هر کی هر کی بودن شهرداری ادامه دار بشه قراره از برج خلیفه هم بزنه بالاتر  ..حالا از اینا بگذریم یادمه حدود 3 سال پیش برای طراحی نما ی ساختمان با مدیر پروژه وارد مذاکره شدیم بعد از چند بار پیغام وپسغام بالاخره حضرات مرحمت کردند و گفتند شما 3 عدد آلترناتیو ناقابل کاملا اجرایی با طراحی جزئیات به ما بدید بعـــــــــــــــــــد انشالله هر وقت قسمت شد و ما خواستیم بسازیم و اگر یکی از طرح های شما رو انتخاب کردیم اونوقت یه چیزی (منظور همون حق الزحمه) شما رو امیدیم و سر رقمش همونوقت بحث می کنیم  و از این حرفا ، ما هم که دیدیم صد رحمت به قطعنامه ترکمنچای ، عطا اش را به لقا اش بخشیدیم و از جلسه امدیم بیرون با شریک عزیز و رفتیم دنبال کار و کاسبی خودمون ...حالا بعد از سه سال چند روز پیش یکی از دوستان (شهاب میرزائیان) خبر داد که نمای ساختمون هزاره رو به مسابقه گذاشتن البته بدون اطلاع معمار اصلی ساختمون !!! و حتی معمار اصلی بنا تو لیست داور ها نیست که عرفا باید می بود و این حرفا ..............گل از گلم ان شکافت راستش بعد از اینکه چشمم به جمال داور همیشه در صحنه جناب دکـتــــــــــــــــــــــــــــــر مهدی حجت روشن شد، ایشان که ماشاالله ید طولایی در داور مسابقات به سرانجام نرسیده (مصلی تهران) مقام اول دوم سوم  ندادن (مسابقه حرمین شریفین) و برندگان عجیب و کارهای کپی  انتخاب کردن (مسابقه دروازه ولایت)  البته این لیست رو پایانی هم نیست، دارند. (اتشالله هممون عاقبت به خیر بشیم) ....از طرفی شرایط مسابقه هم که رسما هر نوع تقلب و ناداوری رو رسمیت داده آنجا که گفته مسابقه در دو مرحله خواهد بود و سپس برگزیدگان مرحله اول (که معلوم نیست آیا همین داوران انتخابشون میکنن) بهشون اطلاع حواهند داد که کارهاشون رو پلات کنند و بر روی شاسی نسب کنند و بیاورند تا مرحله داوری بعدی (راستی این شرکت آشیانه هلکوپتر سازنده و صاحب پروژه و مرکز مطالعات معماری و شهرسازی آیا اینقدر بی پول و بی مایه هستند که شرکت کنندگان باید خودشون واسه مرحله دوم همون کارای مرحله اول رو عینا پرینت کنن و شاسی کنن، ..یعنی این همه آفتابه لگن هفت دست و شوم و نهار هیچی......آقا باز هم دوستان ای معماران جویای نام ، متوهم شهرت و بزرگ شدن ، اگه اون کاری رو که من و احتمالا چند تا معمار دیگه در تن ندادن به زورگویی های آقایون چند سال پیش رو انجام دادیم شما هم انجام بدین و تو این نامسابقه مضحک که یا جایزه نخواهند داد و یا نامعماران خیلی خاص و گل پسر تربرنده حواهند شد، رو شرکت نکنید ، .....شاید که آینــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده شاید

 

معمارای گرانقدر خواهشن نزارین یه عده کارفرمایی که چند لا پهنا ساختموناشو به مردم میفروشه و واسه خودش سو د کمتر از 100 درصد رو اصلن قبول نداره بزارین از چندین سال زحمت و کلی هزینه شما رو به ناچیزی و یا به امید یک رویا ازتون بگیره ، ناداورهای ما هم  که تو سی سال گذشته داور هر مسابقه ای بودن و معماری امروز ایران بخش اعظمش نتیجه همین تصمیمات شون بوده و یه نگاهی بندازین به لیست داورها در سی سال گذشته از 15 نفر تجاوز نمیکنه ، تا تونستن دم تمام جوون ها رو قیچی کردن و تو این میدون یکه تازی می کنن....فقط شرکت نکردن شما تو این سیرک مضحک شاید باعث شه که تلنگوری چیزها بخوره و مشکلات صنفی ما معمارها هم حل بشه و گرنه همچنان به شغل شریف کاغذ دیواری در این عرصه باید ادامه داد

 

 

 

 

با تشکر از شهاب میرزائیان عزیز،  


Last update : 14-05-2013 09:03

برگزیده ها Save to del.icio.us

Users' Comments  
 

Average user rating

 

Display 3 of 3 comments

1. 24-12-2011 23:43

parykari@gmail.com
با سلام 
رایا نامه زیر به منظور دادخواهی و پیگیری حقوق حقه جمعی از مهندسین و طراحان کشور برای برخی از رسانه ها و نیز مبادی ذیربط ارسال گردیده بود که متاسفانه با گذشت مدت ده روز پیگیریهای لازمه اتفاق نیفتاد 
 
ظاهراً علاوه بر کم لطفی مسولان مربوطه، برخی رسانه ها نیز علاقه ای به احقاق حق و یا دست کم طرح موضوع نداشته است. 
به هر تقدیر با این باور که این موضوع دارای اهمیت است و نباید حقوق مهندسین و طراحان به این طریق پایمال شود و نیز با این باور که اصحاب رسانه تنها امید این جمع فرهیخته و حنجره ایشان است، مجدداً نامه فوق به حضور تقدیم می گردد تا در موقعیت مناسب انتشار یابد. 
 
با تشکر و احترام 
 
 
 
 
 
با سلام و احترام 
 
در تاریخ قریب به یک سال پیش از این، سازمان همیاری شهرداری های استان زنجان طی اطلاعیه ای ( که در لینک زیر مشخص است) مجموعه تفریحی ورزشی گاوازنگ را به مسابقه معماری گذاشت. 
متن آگهی به شرح زیر بود: 
http://hamyarizanjan.com/fa/ NewsDetails.aspx?NewsId=32 
 
سازمان همياري شهرداريهاي استان زنجان در نظر دارد طراحي مجموعه تفريحي فرهنگي ورزشي گاوازنگ به مساحت 500 هكتار را به مسابقه بگذارد . لذا از كليه طراحان ، معماران و شهرسازان دعوت به عمل مي آيد. 
علاقه مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر می توانند تا تاريخ 25/11/89 به اين سازمان به نشاني زنجان- فلكه قائم - پلاك 246 شرکت عمرانی عماد اشراق زنجان - دبير خانه مسابقه (خانم مهندس شكري) مراجعه فرمايند . 
صرفنظر از عدم تطابق بسیاری از موارد با مندرجات آیین نامه جامع برگزاری مسابقات طراحی معماری و شهرسازی ( مصوب 1381) این از جمله مشخص نبودن هیات داوران، مدیر مسابقه، و بسیاری موارد نظیر آن، و علیرغم گذشت قریب به ده ماه از تاریخ برگزاری مسابقه نه تنها نتایج مسابقه اعلام نگردیده است، و طبیعتاً جوایز مربوطه نیز پرداخت نشده است، که ، حتی پاسخ روشن و صریحی نیز از طرف برگزار کننده در خصوص نتایج آن اعلام نمی گردد. 
لازم به ذکر است پس از پیگیری بسیار اینجانب و جمعی از همکاران از مسولین برگزاری مسابقه در خصوص اعلام نتایج و بیان این موضوع که در صورت عدم اعلام ناگزیر از طرح موضوع در دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شکایت به مراجع ذیصلاح هستیم، در اقدامی بی برنامه و به سرعت چند ساعت پس از این تماس ها، برگزار کننده در تاریخ 24/7/1390 در سایت مسابقه اعلام کرد که نتایج تا پایان همان ماه، یعنی ماه مهر اعلام خواهد شد. 
لینک این خبر و شرح آن ذیلاً ارائه می گردد: 
http://hamyarizanjan.com/fa/ NewsDetails.aspx?NewsId=50 
مسابقه طراحی مجموعه گاوازنگ 
به اطلاع شرکت کنندگان محترم مسابقه طراحی مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی گاوازنگ می رساند طرحهای ارائه شده توسط کمیته داوری بررسی و نتیجه نهایی متعاقبا تا پایان ماه جاری اعلام خواهد گردید.  
 
 
 
تاریخ انتشار : 1390/07/24 - 14:16  
 
 
امروز 20/آذر/ 1390 است و هنوز آخرین اخبار همان است که دو ماه پیش بود. 
پیگیری ها بی نتیجه و بی پاسخ است و حتی مدیر مسابقه، که باید مطابق آیین نامه دادرس و مسول احقاق حق شرکت کننده باشد، معلوم نیست چه کسی است و کجا باید به او تظلم و دادخواهی کرد، گرچه از ایشان به نام آقای دکتر نام می برند اما تا امروز دست کسی از دوستان شرکت کننده به دامان ایشان نرسیده است. 
 
این در حالی است که مدتی بود اخبار دیگری روی همان سایت اعلام شده بود به شرح آنکه برای ساختن مجموعه گاوازنگ مطابق نقشه های مشخصی بدنبال سرمایه گذار می گشتند. که پس از اعتراض به این محتوی بجهت شائبه استفاده از طرح های مسابقه بدون اعلام نتایج و اهدای جوایز از روی سایت حذف شد. 
به هر حال با توجه به آنکه در سازمان همیاری شهرداری های استان زنجان هیچکس پاسخگو نیست ، و با توجه به سابقه پیگیری و دادرسی آن خبرگذاری محترم موضوع جهت تنویر افکار عمومی و بویژه مهندسین معمار، بالاخص آندسته از مهندسین و شرکتهای مهندسی که در مسابقات معماری با صرف زمان و هزینه بسیار، تجربیات خود را برای اعتلای عمران و فرهنگ کشور و تعالی کیفی فضا و زیستگاه به محک دیگر اساتید معماری می گذارند، موضوع اطلاع رسانی شد. 
انشاءالله پیگیریهای شما موجب گردد موضوع بدون نیاز به مراجعه به مراجع قضایی و دادرسی با احقاق حقوق ذیحقان خاتمه یابد. 
موضوع جهت پیگیری همزمان به سازمان همیاری های زنجان نیز از طریق رونوشت همین رایانامه ارسال می گردد. 
 
و نکته دردناک تر اینکه پس از پیگیری از موسسات مختلف و خبرگزاری های فعال و پیگیری موضوع توسط ایشان اساساً سایت سازمان همیاری های استان زنجان قریب یک هفته است که از کار افتاده است که این موضوع نیز در نوع خود جالب توجه و تعمق است. 
 
شاید ساده تر بود اعلام می کردند به تعدادی طرح جهت اجرا بدون پرداخت هزینه طراحی نیازمندیم ! مطمئناً حتی با ذکر نام طراح و چه بسا صرفاً به جهت صداقتی که در این کار بود مهندسین بسیاری همکاری می کردند اما اینگونه شیطنت ها در شان یک سازمان عریض و طویل نیمه دولتی نیست. 
 
مشخص نیست تا کی باید شاهد چنین نوع کلاهبرداری باشیم. 
 
 
پ-ک 
کارشناس ارشد مهندسی معماری
, IP: 91.99.54.23
p_Karimi

2. 10-12-2011 12:51

-
موسسه هنر معماری قرن ناشر فصلنامه هنر معماری که متولی برگزاری مسابقه سالانه طراحی و معماری داخلی می باشد، پیرو برگزاری سومین دوره مسابقه اعلام نمود که طرح اول در بخش طراحی و معماری داخلی فضاهای مسکونی با عنوان "خانه سفید"در سومین مسابقه هنر معماری به علت اینکه پروژه در خارج از ایران و توسط یک طراح خارجی اجرا شده توسط هیئت داوران رد صلاحیت شد و جایزه مسابقه به دبیرخانه برگزاری مسابقه بازگردانده شد و طراح پروژه ذکر شده از حضور در کلیه مسابقات هنرمعماری محروم می باشد.  
 
 
خانم روجا شت یافته طرح مذکور را عیناً از سایت Arch Daily برداشته نموده بود که از نگاه دقیق برگزار کننده و داوران این رویداد فرهنگی هنری دور نماند. شایان ذکر است نامبرده پیشتر به عنوان نفر اول این مسابقه اعلام شده بود. 
لینک مربوط:http:// www.archdaily.com/7715/white- apartment-parasite-studio
, IP: 93.110.1.196
aftab

3. 09-12-2011 19:34

swe.com
Ensafan hamintore ke migin ...sare mosabeghe vurudi mashhad gulemoon zadan :) vali in bar dige koor khoondan :(
, IP: 212.120.203.73
sina

Display 3 of 3 comments

commentmXcomment 1.0.4 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
 
< Prev   Next >